Potraviny s vysokým obsahom vitamínu c: ako zachovať všetky ich výživové vlastnosti

null

Sú dobré pre pokožku, srdce a zvyšujú imunitný systém. Pre vyváženú stravu sú potraviny bohaté na vitamín C nevyhnutné: tu je návod, ako zachovať ich nutričné ​​vlastnosti

Správna denná dávka kyseliny askorbovej pre dospelé osoby je v priemere 60 g: ak si chcete byť istí tým, že váš organizmus túto dávku každodenne prijme, môžete zjesť jedno kivi bežných rozmerov alebo dva pomaranče, ale pre plné načerpanie vitamínu C je potrebné dodržiavať zásady zdravej , vyváženej a rozmanitej stravy!

Zistite, ako skladovať potraviny s vysokým obsahom vitamínu C!

V čom je obsiahnutý vitamín C?

Pre príjem správneho množstva kyseliny askorbovej treba vedieť, ktoré potraviny majú vysoký obsah vitamínu C. Tu uvádzame potraviny, ktoré nesmú v chladničke chýbať.

V čom je najviac vitamínu C? Veľké množstvo vitamínu C je napríklad obsiahnuté v ríbezliach a kivi, ktoré ho má oveľa viac ako pomaranče, ako si mnohí myslia. Aj papája je veľmi bohatá na vitamín C a radí sa pred citrónmi a klementínkami. Dobré správy máme aj pre tých, ktorí majú radi jahody, pretože jahody obsahujú vysoké množstvo kyseliny askorbovej, dokonca viac ako grapefruit! A nesmieme ani zabudnúť na liči, čo je malé tropické ovocie, ktoré je skutočným koncentrátom vitamínu C.
Čo sa týka zeleniny, na vrchole rebríčka sú feferónky a papriky. Tiež petržlen je cenným zdrojom a ideálnou prísadou na ochutenie pokrmov. Rapini, mrkva, rucola, kapusta a brokolica – považované za detoxikačné potraviny – sú ideálne na získanie veľkého množstva vitamínu C. V kategórii hľúz majú najväčší obsah vitamínu C zemiaky.

Potraviny s vysokým obsahom vitamínu C, ako ich skladovať?

Aspektom, ktorý sa nesmie podceniť, je skladovanie potravín. Pokiaľ sa totiž ovocie a zelenina skladujú príliš dlho, stráca veľké množstvo vitamínov. Preto je dobré vedieť, ako potraviny skladovať, aby nedochádzalo k strate vitamínov.

  • Zmrazenie: zelenina môže stratiť až 25% kyseliny askorbovej.
  • Konzervácia: spôsobuje až 20% stratu vitamínu C vo fáze sterilizácie.
  • Dehydratácia: obsah kyseliny askorbovej v potravinách sa môže znížiť o 10-15%.

Ako zachovať výživové vlastnosti potravín nedotknuté?

Ideálna teplota pre konzerváciu potravín sa pohybuje v rozmedzí od 0 ° do -2 °, s úrovňou vlhkosťou od 90 do 98%. Elektrospotrebič teda zohráva zásadnú úlohu: chladničky Hoover umožňujú nastaviť ideálnu intenzitu chladenia vďaka užívateľsky prívetivému elektronickému dotykovému ovládaniu. Okrem toho funkcie rýchleho odmrazovania Care+Protect zabraňujú tvorbe ľadu vo vnútri chladiaceho priestoru, ktorý znižuje účinnosť chladničky.

Aj pri varení môže dôjsť k strate vitamínov obsiahnutých v potravinách, a preto je užitočné vedieť, pri ktorej teplote sa vitamíny ničia. Vitamín C je termolabilný, čo znamená, že nie je odolný voči teplu a začína sa znehodnocovať už pri teplote 60 °. Pred varením, ktoré podporuje rozptyl vitamínov vo vode, sa uprednostňuje tepelná úprava v mikrovlnnej rúre, pri ktorej sa naopak zvyšuje retencia minerálov obsiahnutých v zelenine. Mikrovlnné rúry Hoover umožňujú nastaviť najvhodnejší program varenia podľa hmotnosti spracovávaných potravín.

Nezostáva Vám nič iné, než použiť všetky tieto rady, aby ste načerpali veľké množstvo vitamínu C a cítili sa plní energie!

See Also

Newsletter