Energetické štítky nám môžu pomôcť viac rešpektovať životné prostredie

null

Energetické štítky – zvoľte tú najvyššiu účinnosť

Energetické štítky sú od svojho zavedenia v spotrebiteľskom svete cenným nástrojom, ktorý umožňuje uvedomelejší nákup nových domácich spotrebičov, napríklad práčok.

1. marca 2021 bola zavedená nová stupnica A až G, ktorá sa prispôsobuje neustálemu technologickému vývoju. Tým sa skončila neprehľadná klasifikácia A+, A++ a A+++.

Energetické štítky teraz považujú triedu A za najvyššiu a G za najnižšiu. Čo presne ale znamená kúpiť práčku najvyššej energetickej triedy a prečo by ste jej mali dať prednosť pred nižšou triedou?

Vysvetlenie energetických štítkov

Začnime od základov. Energetické štítky vám spolu s triedou účinnosti na stupnici od A do G poskytnú podrobnejšie informácie. Nájdete tu QR kód, ktorý vás presmeruje do európskej databázy výrobkov na označovanie energetickými štítkami (EPREL), aby ste si mohli vyhľadať informácie o súlade energetických štítkov s predpismi a stiahnuť informačný list výrobku. Pri niektorých spotrebičoch, napríklad pri práčkach, nájdete aj údaje o hlučnosti vydávané počas cyklu odstreďovania vyjadrené v dB(A), maximálnu kapacitu náplne, dĺžku trvania programu pri plnom zaťažení, váženú spotrebu energie v kWh/100 a ďalšie užitočné informácie, vďaka ktorým budete mať spotrebu pod kontrolou.

Úspora energie a ohľaduplnosť k životnému prostrediu

Prečo je výber vysokej triedy taký dôležitý? Energetická trieda je spôsob merania množstva energie, ktoré spotrebič spotrebuje, a jeho účinnosti, ktorá sa meria v kilowatthodinách (KWh). Vysoko účinná práčka spotrebuje menej elektriny na dosiahnutie rovnakej úrovne výkonu podobných modelov s rovnakou veľkosťou alebo kapacitou. To znamená, že čím je model energeticky účinnejší, tým menej energie spotrebuje a tým menej vás jeho prevádzka bude stáť. Konkrétne sa odhaduje, že spotrebujú najmenej o 50 % menej vody ako modely s nízkou účinnosťou a približne o 20 až 50 % menej energie.

Práčka Hoover H-WASH 550 je skvelou voľbou, pokiaľ zvažujete prechod na práčku s najvyššou účinnosťou. Vďaka motoru Power Inverter dosahuje energetickú triedu A, čo pomáha znížiť spotrebu už od 51 % v porovnaní s triedou G, a tým šetrí energiu a peniaze na vašich účtoch a zároveň chráni životné prostredie.

Nižšia spotreba energie

Hľadáte ďalšie cesty na zníženie spotreby energie? Popri výbere spotrebiča s najvyššou energetickou triedou môžete pristúpiť aj k ďalším úsporným opatreniam. Môžete napríklad počkať s praním bielizne na čas s minimálnou sadzbou elektriny alebo použiť tzv. vysoko účinný (HE) prací prostriedok. Tieto pracie prostriedky sú špeciálne vyvinuté pre práčky vysokej energetickej triedy, ktoré spotrebujú všeobecne menej vody. Bežné pracie prostriedky totiž produkujú príliš veľa peny a vyžadujú viac vody na opakované plákanie bielizne.

See Also

Newsletter