Príbeh inovácie

Založenie spoločnosti Hoover a zrodenie prvého vysávača v dejinách

Skriňa, ventilátor, hodvábna obliečka vankúša a násada metly – takto sa zrodil prvý vysávač v dejinách. Myšlienka, ktorá pretvorila tieto jednoduché predmety v jednu z najprevratnejších technológií minulého storočia, skrsla v hlave Jamesa Spanglera, nočného strážnika v meste New Berlin v štáte Ohio. Tento muž trpel astmou a vadilo mu dýchanie prachu vznikajúceho pri zametaní v obchode, v ktorom pracoval. James si vynález nechal patentovať a sníval o tom, že ho rozšíri do všetkých domácností v Amerike. Potreboval niekoho, kto by v jeho projekt uveril a poskytol by zručnosti a prostriedky na jeho realizáciu.

Rozhodol sa, že tento prvý, technologicky primitívny vysávač zašle svojej sestrenici, Susan Hooverovej – a tento krok sa ukázal byť šťastný.  Susan vynález niekoľko dní používala a stala sa jeho zanietenou podporovateľkou. Ukázala ho svojmu manželovi, Williamovi Hooverovi, majiteľovi malého podniku, ktorý vyrábal kožené predmety a predával ich vo svojom obchode v meste New Berlin.  Vďaka rokom stráveným medzi zákazníkmi dobre poznal trh. Ako obchodník s dobrou intuíciou okamžite vycítil obrovský potenciál tohto futuristického zariadenia. Odkúpil patent, začal s výrobou a založil spoločnosť s názvom The Hoover Company. Písal sa rok 1908.

Malý výrobný závod spočiatku vyrábal šesť vysávačov denne pre miestny trh, no vďaka ponuke s možnosťou bezplatného vyskúšania produktu sa rady záujemcov dennodenne znásobovali, takže v záujme uspokojenia neustále narastajúceho dopytu bolo potrebné začať s plnohodnotnou priemyselnou výrobou. Slovo „hoover“ sa čoskoro stalo súčasťou anglického jazyka ako synonymum pre „čistenie pomocou vysávača“. Používa sa dodnes.